לתחזית עדכנית במלטה לחמישה ימים הקרובים

מזג האוויר במלטה מושפע מאוד מהסביבה הימית העוטפת את האיים, והוא בעל מאפיינים ים-תיכוניים טיפוסיים, האופייניים גם לדרום איטליה ויוון. אקלים ים-תיכוני – קיץ חם ויבש, סתיו גשום לעתים, חורף קצר וגשום מעט. מרבית המשקעים השנתיים (600 מ"מ בשנה) יורדים בין אוקטובר למרץ.
הטמפרטורה יציבה, הממוצע השנתי הוא 18 מעלות והממוצע החודשי נע בין 12 ל-31 מעלות צלסיוס. הרוחות השכיחות הן צפון-מערביות קרירות (רוחות המג'יסטרל – majjistral), הצפון-מזרחיות היבשות (רוחות הגריגל, או גריגייל – grigal, gregale) והרוחות הלחות מדרום-מזרח (רוחות השלוק – xlokk). הלחות היחסית גבוהה, ולרוב לא נופלת מארבעים אחוז.

מבט למלטה על האי גוזו

החורף רגוע יחסית, ולעתים נדירות בלבד יש קרה, המגיעה עם רוחות צפוניות מאירופה. טמפרטורות היום כמעט ואינן נופלות מ-10מעלות, וטמפרטורות הלילה לעולם לא יורדות מתחת ל-0. על-כן אין שלג במלטה. לעתים רוחות עזות נמשכות מספר ימים בעוצמה של סופה, נושבות מצפון מערב (הרוח השכיחה במלטה) עד לצפון-מזרח. גם בעיצומו של החורף יש מספר רב של ימים שמשיים, וטמפרטורות נעות לרוב באזור ה-15 מעלות ביום, לעתים עד 20 מעלות.

הקיץ חם, יבש ושמשי – ממש כמו כאן. ההתחממות מתחילה בסביבות אפריל ולעתים נדירות למדי יורד גשם בין החודשים אפריל לאוגוסט. יולי ואוגוסט הם החודשים החמים, טמפרטורת היום לרוב מעל 30 מעלות, לעתים אף מעל 35. עקב אחוזי הלחות הגבוהים השהייה בחוץ בימים כאלו לעתים היא בלתי נסבלת ומעיקה. בקרבת החוף בריזה הנושבת מהים בד"כ מקלה על החום. באביב ובסתיו רוחות אקראיות מאפריקה לעתים מביאות אוויר יבש וטמפרטורות גבוהות. הרוח הזו נקראת "סירוקו" (sirocco) ומשפיעה גם על איטליה ויוון.

מזג האוויר במלטה